iso_3166 - en to ca translation catalogue (364 entries)

en: Afghanistan
ca: Afganistan

en: Albania
ca: Albània

en: Algeria
ca: Algèria

en: American Samoa
ca: Samoa Americana

en: Antarctica
ca: Antàrtida

en: Antigua and Barbuda
ca: Antigua i Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
ca: República Àrab d'Egipte

en: Argentine Republic
ca: República Argentina

en: Armenia
ca: Armènia

en: Australia
ca: Austràlia

en: Austria
ca: Àustria

en: Azerbaijan
ca: Azerbaitjan

en: Bahamas
ca: Bahames

en: Bangladesh
ca: Bangla Desh

en: Belarus
ca: Bielorússia

en: Belgium
ca: Bèlgica

en: Benin
ca: Benín

en: Bolivarian Republic of Venezuela
ca: República Bolívariana de Veneçuela

en: Bolivia
ca: Bolívia

en: Bolivia, Plurinational State of
ca: Bolívia, Estat Plurinacional de

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ca: Bonaire, Sint Eustatius i Saba

en: Bosnia and Herzegovina
ca: Bòsnia i Hercegovina

en: Bouvet Island
ca: Illa Bouvet

en: Brazil
ca: Brasil

en: British Antarctic Territory
ca: Territori Britànic Antàrtic

en: British Indian Ocean Territory
ca: Territori Britànic de l'Oceà Índic

en: British Virgin Islands
ca: Illes Verges Britàniques

en: Brunei Darussalam
ca: Brunei (Negara Brunei Darussalam)

en: Bulgaria
ca: Bulgària

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
ca: Burma, República Socialista de la Unió de

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
ca: República Socialista Soviètica de Bielorússia

en: Cambodia
ca: Cambodja

en: Cameroon
ca: Camerun

en: Canada
ca: Canadà

en: Canton and Enderbury Islands
ca: Illes Canton i Enderbury

en: Cape Verde
ca: Cap Verd

en: Cayman Islands
ca: Illes Caiman

en: Central African Republic
ca: República Centreafricana

en: Chad
ca: Txad

en: Chile
ca: Xile

en: China
ca: Xina

en: Christmas Island
ca: Illa Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
ca: Illes Cocos (Keeling)

en: Colombia
ca: Colòmbia

en: Commonwealth of Dominica
ca: Commonwealth de Dominica

en: Commonwealth of the Bahamas
ca: Commonwealth de les Bahames

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
ca: Commonwealth de les Illes Marianes del Nord

en: Comoros
ca: Comores

en: Congo, The Democratic Republic of the
ca: Congo, La República Democràtica del

en: Cook Islands
ca: Illes Cook

en: Croatia
ca: Croàcia

en: Cyprus
ca: Xipre

en: Czech Republic
ca: República Txeca

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
ca: Txecoslovàquia, República Socialista Txecoslovaca

en: Côte d'Ivoire
ca: Costa de Vori

en: Democratic People's Republic of Korea
ca: República Democràtica Popular de Corea

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
ca: República Democràtica de Sâo Tomé i Príncipe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
ca: República Democràtica de Timor Oriental

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
ca: República Socialista Democràtica de Sri Lanka

en: Denmark
ca: Dinamarca

en: Dominican Republic
ca: República Dominicana

en: Dronning Maud Land
ca: Terra de la Reina Maud

en: East Timor
ca: Timor Oriental

en: Eastern Republic of Uruguay
ca: República Oriental d'Uruguai

en: Ecuador
ca: Equador

en: Egypt
ca: Egipte

en: Equatorial Guinea
ca: Guinea Equatorial

en: Estonia
ca: Estònia

en: Ethiopia
ca: Etiòpia

en: Falkland Islands (Malvinas)
ca: Illes Malvines (Falkland)

en: Faroe Islands
ca: Illes Fèroe

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
ca: República Federal Democràtica d'Etiòpia

en: Federal Democratic Republic of Nepal
ca: República Federal Democràtica del Nepal

en: Federal Republic of Germany
ca: República Federal d'Alemanya

en: Federal Republic of Nigeria
ca: República Federal de Nigèria

en: Federated States of Micronesia
ca: Estats Federats de Micronèsia

en: Federative Republic of Brazil
ca: República Federal del Brasil

en: Finland
ca: Finlàndia

en: France
ca: França

en: France, Metropolitan
ca: França, Metropolitana

en: French Afars and Issas
ca: Territori francès dels Afars i dels Issas

en: French Guiana
ca: Guaiana Francesa

en: French Polynesia
ca: Polinèsia francesa

en: French Republic
ca: República Francesa

en: French Southern Territories
ca: Territoris Francesos del Sud

en: French Southern and Antarctic Territories
ca: Territoris Francesos del Sud i Antàrtics

en: Gabonese Republic
ca: República Gabonesa

en: Gambia
ca: Gàmbia

en: Georgia
ca: Geòrgia

en: German Democratic Republic
ca: República Democràtica Alemanya

en: Germany
ca: Alemanya

en: Germany, Federal Republic of
ca: Alemanya, República Federal de

en: Gilbert and Ellice Islands
ca: Illes Gilbert i Ellice

en: Grand Duchy of Luxembourg
ca: Gran Ducat de Luxemburg

en: Greece
ca: Grècia

en: Greenland
ca: Groenlàndia

en: Guadeloupe
ca: Guadalupe

en: Guinea-Bissau
ca: Guinea Bissau

en: Haiti
ca: Haití

en: Hashemite Kingdom of Jordan
ca: Regne Haiximita de Jordània

en: Heard Island and McDonald Islands
ca: Illa Heard i Illes McDonald

en: Hellenic Republic
ca: República Hel·lènica

en: Holy See (Vatican City State)
ca: Santa Seu (Estat del Vaticà)

en: Honduras
ca: Hondures

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
ca: Regió administrativa especial Xinesa de Hong Kong

en: Hungary
ca: Hongria

en: Iceland
ca: Islàndia

en: Independent State of Samoa
ca: Estat Independent de Samoa

en: India
ca: Índia

en: Indonesia
ca: Indonèsia

en: Iran, Islamic Republic of
ca: Iran

en: Ireland
ca: Irlanda

en: Islamic Republic of Afghanistan
ca: República Islàmica d'Afganistan

en: Islamic Republic of Iran
ca: República Islàmica de l'Iran

en: Islamic Republic of Mauritania
ca: República Islàmica de Mauritània

en: Islamic Republic of Pakistan
ca: República Islàmica de Pakistan

en: Isle of Man
ca: Illa de Man

en: Italian Republic
ca: República Italiana

en: Italy
ca: Itàlia

en: Japan
ca: Japó

en: Johnston Island
ca: Illa Johnston

en: Jordan
ca: Jordània

en: Kingdom of Bahrain
ca: Regne de Bahrain

en: Kingdom of Belgium
ca: Regne de Bèlgica

en: Kingdom of Bhutan
ca: Regne de Bhutan

en: Kingdom of Cambodia
ca: Regne de Cambodja

en: Kingdom of Denmark
ca: Regne de Dinamarca

en: Kingdom of Lesotho
ca: Regne de Lesotho

en: Kingdom of Morocco
ca: Regne del Marroc

en: Kingdom of Norway
ca: Regne de Noruega

en: Kingdom of Saudi Arabia
ca: Regne d'Aràbia Saudita

en: Kingdom of Spain
ca: Regne d'Espanya

en: Kingdom of Swaziland
ca: Regne de Swazilàndia

en: Kingdom of Sweden
ca: Regne de Suècia

en: Kingdom of Thailand
ca: Regne de Tailàndia

en: Kingdom of Tonga
ca: Regne de Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
ca: Regne dels Països Baixos

en: Korea, Democratic People's Republic of
ca: Corea del Nord

en: Korea, Republic of
ca: Corea del Sud

en: Kyrgyz Republic
ca: República del Kirguizistan

en: Kyrgyzstan
ca: Kirguizistan

en: Lao People's Democratic Republic
ca: República Democràtica Popular de Laos

en: Latvia
ca: Letònia

en: Lebanese Republic
ca: República Libanesa

en: Lebanon
ca: Líban

en: Liberia
ca: Libèria

en: Libya
ca: Líbia

en: Lithuania
ca: Lituània

en: Luxembourg
ca: Luxemburg

en: Macao
ca: Macau

en: Macao Special Administrative Region of China
ca: Regió Administrativa Especial Xinesa de Macau

en: Macedonia, Republic of
ca: Macedònia, República de

en: Malaysia
ca: Malàisia

en: Marshall Islands
ca: Illes Marshall

en: Martinique
ca: Martinica

en: Mauritania
ca: Mauritània

en: Mauritius
ca: Maurici

en: Mexico
ca: Mèxic

en: Micronesia, Federated States of
ca: Micronèsia, Estats Federats de

en: Midway Islands
ca: Illes Midway

en: Moldova
ca: Moldàvia

en: Moldova, Republic of
ca: Moldàvia, República de

en: Monaco
ca: Mònaco

en: Mongolia
ca: Mongòlia

en: Morocco
ca: Marroc

en: Mozambique
ca: Moçambic

en: Namibia
ca: Namíbia

en: Netherlands
ca: Països Baixos

en: Netherlands Antilles
ca: Antilles Neerlandeses

en: Neutral Zone
ca: Zona neutral

en: New Caledonia
ca: Nova Caledònia

en: New Hebrides
ca: Noves Hèbrides

en: New Zealand
ca: Nova Zelanda

en: Niger
ca: Níger

en: Nigeria
ca: Nigèria

en: Norfolk Island
ca: Illa Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ca: Illes Marianes del Nord

en: Norway
ca: Noruega

en: Pacific Islands (trust territory)
ca: Illes del Pacífic (territori fiduciari)

en: Panama
ca: Panamà

en: Panama Canal Zone
ca: Zona del Canal de Panamà

en: Panama, Republic of
ca: Panamà, República de

en: Papua New Guinea
ca: Papua Nova Guinea

en: Paraguay
ca: Paraguai

en: People's Democratic Republic of Algeria
ca: República Democràtica Popular d'Algèria

en: People's Republic of Bangladesh
ca: República Popular de Bangla Desh

en: People's Republic of China
ca: República Popular de la Xina

en: Peru
ca: Perú

en: Philippines
ca: Filipines

en: Plurinational State of Bolivia
ca: Estat Plurinacional de Bolívia

en: Poland
ca: Polònia

en: Portuguese Republic
ca: República Portuguesa

en: Principality of Andorra
ca: Principat d'Andorra

en: Principality of Liechtenstein
ca: Principat de Liechtenstein

en: Principality of Monaco
ca: Principat de Mònaco

en: Republic of Albania
ca: República d'Albània

en: Republic of Angola
ca: República d'Angola

en: Republic of Armenia
ca: República d'Armènia

en: Republic of Austria
ca: República d'Àustria

en: Republic of Azerbaijan
ca: República d'Azerbaitjan

en: Republic of Belarus
ca: República de Bielorússia

en: Republic of Benin
ca: República de Benín

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
ca: República de Bòsnia i Hercegovina

en: Republic of Botswana
ca: República de Botswana

en: Republic of Bulgaria
ca: República de Bulgària

en: Republic of Burundi
ca: República de Burundi

en: Republic of Cameroon
ca: República del Camerun

en: Republic of Cape Verde
ca: República de Cap Verd

en: Republic of Chad
ca: República del Txad

en: Republic of Chile
ca: República de Xile

en: Republic of Colombia
ca: República de Colòmbia

en: Republic of Costa Rica
ca: República de Costa Rica

en: Republic of Croatia
ca: República de Croàcia

en: Republic of Cuba
ca: República de Cuba

en: Republic of Cyprus
ca: República de Xipre

en: Republic of Côte d'Ivoire
ca: República de Costa de Vori

en: Republic of Djibouti
ca: República de Djibouti

en: Republic of Ecuador
ca: República d'Equador

en: Republic of El Salvador
ca: República d'El Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
ca: República de Guinea Equatorial

en: Republic of Estonia
ca: República d'Estònia

en: Republic of Fiji
ca: República de Fiji

en: Republic of Finland
ca: República de Finlàndia

en: Republic of Ghana
ca: República de Ghana

en: Republic of Guatemala
ca: República de Guatemala

en: Republic of Guinea
ca: República de Guinea

en: Republic of Guinea-Bissau
ca: República de Guinea Bissau

en: Republic of Guyana
ca: República Cooperativa de Guyana

en: Republic of Haiti
ca: República d'Haití

en: Republic of Honduras
ca: República d'Hondures

en: Republic of Iceland
ca: República d'Islàndia

en: Republic of India
ca: República de l'Índia

en: Republic of Indonesia
ca: República d'Indonèsia

en: Republic of Iraq
ca: República de l'Iraq

en: Republic of Kazakhstan
ca: República del Kazakhstan

en: Republic of Kenya
ca: República de Kenya

en: Republic of Kiribati
ca: República de Kiribati

en: Republic of Latvia
ca: República de Letònia

en: Republic of Liberia
ca: República de Libèria

en: Republic of Lithuania
ca: República de Lituània

en: Republic of Madagascar
ca: República de Madagascar

en: Republic of Malawi
ca: República de Malawi

en: Republic of Maldives
ca: República de Maldives

en: Republic of Mali
ca: República de Mali

en: Republic of Malta
ca: República de Malta

en: Republic of Mauritius
ca: República de Maurici

en: Republic of Moldova
ca: República de Moldàvia

en: Republic of Mozambique
ca: República de Moçambic

en: Republic of Myanmar
ca: República de Myanmar

en: Republic of Namibia
ca: República de Namíbia

en: Republic of Nauru
ca: República de Nauru

en: Republic of Nicaragua
ca: República de Nicaragua

en: Republic of Palau
ca: República de Palau

en: Republic of Panama
ca: República de Panamà

en: Republic of Paraguay
ca: República de Paraguai

en: Republic of Peru
ca: República de Perú

en: Republic of Poland
ca: República de Polònia

en: Republic of San Marino
ca: República de San Marino

en: Republic of Senegal
ca: República del Senegal

en: Republic of Serbia
ca: República de Sèrbia

en: Republic of Seychelles
ca: República de Seychelles

en: Republic of Sierra Leone
ca: República de Sierra Leone

en: Republic of Singapore
ca: República de Singapur

en: Republic of Slovenia
ca: República d'Eslovènia

en: Republic of South Africa
ca: República de Sudàfrica

en: Republic of South Sudan
ca: República del Sudan del Sud

en: Republic of Suriname
ca: República de Surinam

en: Republic of Tajikistan
ca: República de Tadjikistan

en: Republic of Trinidad and Tobago
ca: República de Trinitat i Tobago

en: Republic of Tunisia
ca: República de Tunísia

en: Republic of Turkey
ca: República de Turquia

en: Republic of Uganda
ca: República d'Uganda

en: Republic of Uzbekistan
ca: República d'Uzbekistan

en: Republic of Vanuatu
ca: República de Vanuatu

en: Republic of Yemen
ca: República de Iemen

en: Republic of Zambia
ca: República de Zàmbia

en: Republic of Zimbabwe
ca: República de Zimbabwe

en: Republic of the Congo
ca: República del Congo

en: Republic of the Gambia
ca: República de Gàmbia

en: Republic of the Marshall Islands
ca: República de les Illes Marshall

en: Republic of the Niger
ca: República del Níger

en: Republic of the Philippines
ca: República de les Filipines

en: Republic of the Sudan
ca: República del Sudan

en: Romania, Socialist Republic of
ca: Romania, República Socialista de

en: Russian Federation
ca: Federació Russa

en: Rwandese Republic
ca: República Rwandesa

en: Réunion
ca: Reunió

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ca: Saint Helena, Ascension i Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
ca: Saint Christopher i Nevis

en: Saint Martin (French part)
ca: Saint Martin (part francesa)

en: Saint Pierre and Miquelon
ca: Saint Pierre i Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ca: Saint Vincent i les Grenadines

en: Sao Tome and Principe
ca: Sao Tome i Príncipe

en: Saudi Arabia
ca: Aràbia Saudita

en: Serbia
ca: Sèrbia

en: Serbia and Montenegro
ca: Sèrbia i Montenegro

en: Singapore
ca: Singapur

en: Sint Maarten (Dutch part)
ca: Sint Maarten (part neerlandesa)

en: Slovak Republic
ca: República Eslovaca

en: Slovakia
ca: Eslovàquia

en: Slovenia
ca: Eslovènia

en: Socialist Republic of Viet Nam
ca: República Socialista de Vietnam

en: Solomon Islands
ca: Illes Salomó

en: Somalia
ca: Somàlia

en: South Africa
ca: Sudàfrica

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ca: Illes Geòrgia del Sud i Sandwich del Sud

en: South Sudan
ca: Sudan del Sud

en: Southern Rhodesia
ca: Rodèsia del Sud

en: Spain
ca: Espanya

en: Spanish Sahara
ca: Sàhara Espanyol

en: State of Israel
ca: Estat d'Israel

en: State of Kuwait
ca: Estat de Kuwait

en: State of Qatar
ca: Estat de Qatar

en: Sultanate of Oman
ca: Sultanat d'Oman

en: Suriname
ca: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
ca: Svalbard i Jan Mayen

en: Swaziland
ca: Swazilàndia

en: Sweden
ca: Suècia

en: Swiss Confederation
ca: Confederació Suïssa

en: Switzerland
ca: Suïssa

en: Syrian Arab Republic
ca: República Àrab Síria

en: Taiwan, Province of China
ca: Taiwan, Província de Xina

en: Tajikistan
ca: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic of
ca: Tanzània, República Unida de

en: Thailand
ca: Tailàndia

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
ca: L'Exrepública Iugoslava de Macedònia

en: Timor-Leste
ca: Timor Oriental

en: Togolese Republic
ca: República Togolesa

en: Trinidad and Tobago
ca: Trinitat i Tobago

en: Tunisia
ca: Tunísia

en: Turkey
ca: Turquia

en: Turks and Caicos Islands
ca: Illes Turks i Caicos

en: US Miscellaneous Pacific Islands
ca: Illes miscel·lànies del Pacífic nordamericanes

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
ca: URSS, Unió de Repúbliques Socialistes Soviètiques

en: Ukraine
ca: Ucraïna

en: Union of the Comoros
ca: Unió de les Comores

en: United Arab Emirates
ca: Unió dels Emirats Àrabs

en: United Kingdom
ca: Regne Unit

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ca: Regne Unit de la Gran Bretanya i Irlanda del Nord

en: United Mexican States
ca: Estats Units Mexicans

en: United Republic of Tanzania
ca: República Unida de Tanzània

en: United States
ca: Estats Units

en: United States Minor Outlying Islands
ca: Illes Perifèriques Menors dels EUA

en: United States of America
ca: Estats Units d'Amèrica

en: Upper Volta, Republic of
ca: Alt Volta, República de

en: Uruguay
ca: Uruguai

en: Vatican City State (Holy See)
ca: Ciutat Estat del Vaticà (Santa Seu)

en: Venezuela
ca: Veneçuela

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ca: Veneçuela, República Bolívariana de

en: Viet Nam
ca: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
ca: Vietnam, República Democràtica de

en: Virgin Islands of the United States
ca: Illes Verges nordamericanes

en: Virgin Islands, British
ca: Illes Verges, Britàniques

en: Virgin Islands, U.S.
ca: Illes Verges, EUA

en: Wake Island
ca: Illes Wake

en: Wallis and Futuna
ca: Wallis i Futuna

en: Western Sahara
ca: Sàhara Occidental

en: Yemen
ca: Iemen

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
ca: Iemen, Democràtic, República democràtica popular del

en: Yemen, Yemen Arab Republic
ca: Iemen, República Àrab del Iemen

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
ca: Iugoslàvia, República Federal Socialista de

en: Zaire, Republic of
ca: Zaire, República del

en: Zambia
ca: Zàmbia

en: Åland Islands
ca: Illes Aland
