iso_3166 - en to sv translation catalogue (337 entries)

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
sv: Arabiska republiken Egypten

en: Argentine Republic
sv: Argentinska republiken

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bolivarian Republic of Venezuela
sv: Boliviska republiken Venezuela

en: Bolivia, Plurinational State of
sv: Bolivia, Mångnationella staten

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
sv: Bonaire, Sint Eustatius och Saba

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien-Hercegovina

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Antarctic Territory
sv: Brittiska antarktiska territoriet

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiskt territorium i Indiska Oceanen

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: Brunei Darussalam
sv: Brunei

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
sv: Burman, socialistrepubliken

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
sv: Vitryska SSR

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Canton and Enderbury Islands
sv: Canton och Enderburyöarna

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Commonwealth of Dominica
sv: Samväldet Dominica

en: Commonwealth of the Bahamas
sv: Samväldet Bahamas

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
sv: Samväldet nordmarianerna

en: Comoros
sv: Comorerna

en: Congo
sv: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
sv: Kongo, demokratiska republiken

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
sv: Tjeckoslovakien, tjeckoslovakiska socialistrepubliken

en: Côte d'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Democratic People's Republic of Korea
sv: Demokratiska folkrepubliken Korea

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
sv: Demokratiska republiken São Tomé och Príncipe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
sv: Demokratiska republiken Östtimor

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
sv: Demokratiska socialistrepubliken Sri Lanka

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Dronning Maud Land
sv: Drottning Mauds land

en: East Timor
sv: Östtimor

en: Eastern Republic of Uruguay
sv: Östra republiken Uruguay

en: Egypt
sv: Egypten

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Falkland Islands (Malvinas)
sv: Falklandsöarna (Malvinas)

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
sv: Demokratiska förbundsrepubliken Etiopien

en: Federal Democratic Republic of Nepal
sv: Demokratiska förbundsrepubliken Nepal

en: Federal Republic of Germany
sv: Förbundsrepubliken Tyskland

en: Federal Republic of Nigeria
sv: Förbundsrepubliken Nigeria

en: Federated States of Micronesia
sv: Federala staterna Mikronesien

en: Federative Republic of Brazil
sv: Federala republiken Brasilien

en: France
sv: Frankrike

en: France, Metropolitan
sv: Frankrike, Metropolitan

en: French Afars and Issas
sv: Franska Afars och Issas

en: French Guiana
sv: Franska Guiana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: French Republic
sv: Franska republiken

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: French Southern and Antarctic Territories
sv: Franska antarktiska och sydterritorierna

en: Gabonese Republic
sv: Gabonesiska republiken

en: Georgia
sv: Georgien

en: German Democratic Republic
sv: Tyska demokratiska republiken

en: Germany
sv: Tyskland

en: Germany, Federal Republic of
sv: Tyskland, förbundsrepubliken

en: Gilbert and Ellice Islands
sv: Gilbert och Elliceöarna

en: Grand Duchy of Luxembourg
sv: Storhertigdömet Luxemburg

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Hashemite Kingdom of Jordan
sv: Hashemitiska konungariket Jordanien

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heardön och McDonaldöarna

en: Hellenic Republic
sv: Hellenska republiken

en: Holy See (Vatican City State)
sv: Vatikanstaten

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
sv: Särskilda administrativa regionen Hong Kong inom Kina

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: Independent State of Samoa
sv: Oberoende staten Samoa

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Iran, Islamic Republic of
sv: Iran, islamiska republiken

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Islamic Republic of Afghanistan
sv: Islamiska republiken Afghanistan

en: Islamic Republic of Iran
sv: Islamiska republiken Iran

en: Islamic Republic of Mauritania
sv: Islamiska republiken Mauretanien

en: Islamic Republic of Pakistan
sv: Islamiska republiken Pakistan

en: Italian Republic
sv: Italienska republiken

en: Italy
sv: Italien

en: Johnston Island
sv: Johnstonön

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Kingdom of Bahrain
sv: Konungariket Bahrain

en: Kingdom of Belgium
sv: Konungariket Belgien

en: Kingdom of Bhutan
sv: Konungariket Bhutan

en: Kingdom of Cambodia
sv: Konungariket Kambodja

en: Kingdom of Denmark
sv: Konungariket Danmark

en: Kingdom of Lesotho
sv: Konungariket Lesotho

en: Kingdom of Morocco
sv: Konungariket Marocko

en: Kingdom of Norway
sv: Konungariket Norge

en: Kingdom of Saudi Arabia
sv: Konungariket Saudiarabien

en: Kingdom of Spain
sv: Konungariket Spanien

en: Kingdom of Swaziland
sv: Konungariket Swaziland

en: Kingdom of Sweden
sv: Konungariket Sverige

en: Kingdom of Thailand
sv: Konungariket Thailand

en: Kingdom of Tonga
sv: Konungariket Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
sv: Konungariket Nederländerna

en: Korea, Democratic People's Republic of
sv: Korea, demokratiska folkrepubliken

en: Korea, Republic of
sv: Sydkorea

en: Kyrgyz Republic
sv: Kirgisiska republiken

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgisistan

en: Lao People's Democratic Republic
sv: Demokratiska folkrepubliken Lao

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanese Republic
sv: Libanesiska republiken

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Libya
sv: Libyen

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Macao Special Administrative Region of China
sv: Särskilda administrativa regionen Macao inom Kina

en: Macedonia, Republic of
sv: Makedonien, republiken

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Micronesia, Federated States of
sv: Mikronesien, federala staterna

en: Midway Islands
sv: Midwayöarna

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Moldova, Republic of
sv: Moldavien, republiken

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Myanmar
sv: Burma

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: Neutral Zone
sv: Neutral zon

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: New Hebrides
sv: Nya Hebriderna

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Norfolk Island
sv: Norfolköarna

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Pacific Islands (trust territory)
sv: Stillahavsöar (trust territory)

en: Panama Canal Zone
sv: Panamas kanalzon

en: Panama, Republic of
sv: Panama, republiken

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: People's Democratic Republic of Algeria
sv: Demokratiska folkrepubliken Algeriet

en: People's Republic of Bangladesh
sv: Folkrepubliken Bangladesh

en: People's Republic of China
sv: Folkrepubliken Kina

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Plurinational State of Bolivia
sv: Mångnationella staten Bolivia

en: Poland
sv: Polen

en: Portuguese Republic
sv: Portugisiska republiken

en: Principality of Andorra
sv: Furstendömet Andorra

en: Principality of Liechtenstein
sv: Furstendömet Liechtenstein

en: Principality of Monaco
sv: Furstendömet Monaco

en: Republic of Albania
sv: Republiken Albanien

en: Republic of Angola
sv: Republiken Angola

en: Republic of Armenia
sv: Republiken Armenien

en: Republic of Austria
sv: Republiken Österrike

en: Republic of Azerbaijan
sv: Republiken Azerbajdzjan

en: Republic of Belarus
sv: Republiken Vitryssland

en: Republic of Benin
sv: Republiken Benin

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
sv: Republiken Bosnien-Hercegovina

en: Republic of Botswana
sv: Republiken Botswana

en: Republic of Bulgaria
sv: Republiken Bulgarien

en: Republic of Burundi
sv: Republiken Burundi

en: Republic of Cameroon
sv: Republiken Kamerun

en: Republic of Cape Verde
sv: Republiken Kap Verde

en: Republic of Chad
sv: Republiken Tchad

en: Republic of Chile
sv: Republiken Chile

en: Republic of Colombia
sv: Republiken Colombia

en: Republic of Costa Rica
sv: Republiken Costa Rica

en: Republic of Croatia
sv: Republiken Kroatien

en: Republic of Cuba
sv: Republiken Kuba

en: Republic of Cyprus
sv: Republiken Cypern

en: Republic of Côte d'Ivoire
sv: Republiken Elfenbenskusten

en: Republic of Djibouti
sv: Republiken Djibouti

en: Republic of Ecuador
sv: Republiken Ecuador

en: Republic of El Salvador
sv: Republiken El Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
sv: Republiken Ekvatorialguinea

en: Republic of Estonia
sv: Republiken Estland

en: Republic of Fiji
sv: Republiken Fiji

en: Republic of Finland
sv: Republiken Finland

en: Republic of Ghana
sv: Republiken Ghana

en: Republic of Guatemala
sv: Republiken Guatemala

en: Republic of Guinea
sv: Republiken Guinea

en: Republic of Guinea-Bissau
sv: Republiken Guinea-Bissau

en: Republic of Guyana
sv: Republiken Guyana

en: Republic of Haiti
sv: Republiken Haiti

en: Republic of Honduras
sv: Republiken Honduras

en: Republic of Iceland
sv: Republiken Island

en: Republic of India
sv: Republiken Indien

en: Republic of Indonesia
sv: Republiken Indonesien

en: Republic of Iraq
sv: Republiken Irak

en: Republic of Kazakhstan
sv: Republiken Kazakstan

en: Republic of Kenya
sv: Republiken Kenya

en: Republic of Kiribati
sv: Republiken Kiribati

en: Republic of Latvia
sv: Republiken Lettland

en: Republic of Liberia
sv: Republiken Liberia

en: Republic of Lithuania
sv: Republiken Litauen

en: Republic of Madagascar
sv: Republiken Madagaskar

en: Republic of Malawi
sv: Republiken Malawi

en: Republic of Maldives
sv: Republiken Maldiverna

en: Republic of Mali
sv: Republiken Mali

en: Republic of Malta
sv: Republiken Malta

en: Republic of Mauritius
sv: Republiken Mauritius

en: Republic of Moldova
sv: Republiken Moldavien

en: Republic of Mozambique
sv: Republiken Moçambique

en: Republic of Myanmar
sv: Republiken Burma

en: Republic of Namibia
sv: Republiken Namibia

en: Republic of Nauru
sv: Republiken Nauru

en: Republic of Nicaragua
sv: Republiken Nicaragua

en: Republic of Palau
sv: Republiken Palau

en: Republic of Panama
sv: Republiken Panama

en: Republic of Paraguay
sv: Republiken Paraguay

en: Republic of Peru
sv: Republiken Peru

en: Republic of Poland
sv: Republiken Polen

en: Republic of San Marino
sv: Republiken San Marino

en: Republic of Senegal
sv: Republiken Senegal

en: Republic of Serbia
sv: Republiken Serbien

en: Republic of Seychelles
sv: Republiken Seychellerna

en: Republic of Sierra Leone
sv: Republiken Sierra Leone

en: Republic of Singapore
sv: Republiken Singapore

en: Republic of Slovenia
sv: Republiken Slovenien

en: Republic of South Africa
sv: Republiken Sydafrika

en: Republic of South Sudan
sv: Republiken Sydsudan

en: Republic of Suriname
sv: Republiken Surinam

en: Republic of Tajikistan
sv: Republiken Tadzjikistan

en: Republic of Trinidad and Tobago
sv: Republiken Trinidad och Tobago

en: Republic of Tunisia
sv: Republiken Tunisien

en: Republic of Turkey
sv: Republiken Turkiet

en: Republic of Uganda
sv: Republiken Uganda

en: Republic of Uzbekistan
sv: Republiken Uzbekistan

en: Republic of Vanuatu
sv: Republiken Vanatu

en: Republic of Yemen
sv: Republiken Yemen

en: Republic of Zambia
sv: Republiken Zambia

en: Republic of Zimbabwe
sv: Republiken Zimbabwe

en: Republic of the Congo
sv: Republiken Kongo

en: Republic of the Gambia
sv: Republiken Gambia

en: Republic of the Marshall Islands
sv: Republiken Marshallöarna

en: Republic of the Niger
sv: Republiken Niger

en: Republic of the Philippines
sv: Republiken Filippinerna

en: Republic of the Sudan
sv: Republiken Sudan

en: Romania
sv: Rumänien

en: Romania, Socialist Republic of
sv: Rumänien, socialistrepubliken

en: Russian Federation
sv: Ryska federationen

en: Rwandese Republic
sv: Rwandiska republiken

en: Saint Barthélemy
sv: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sv: Saint Helena, Ascension och Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
sv: Sankt Kitts och Nevis

en: Saint Lucia
sv: Sankt Lucia

en: Saint Martin (French part)
sv: Saint Martin (franska delen)

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Sankt Pierre och Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Sankt Vincent och Grenadinerna

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Serbia
sv: Serbien

en: Serbia and Montenegro
sv: Serbien och Montenegro

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Sint Maarten (Dutch part)
sv: Sint Maarten (nederländska delen)

en: Slovak Republic
sv: Slovakiska republiken

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Socialist Republic of Viet Nam
sv: Socialistrepubliken Vietnam

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och södra Sandwichöarna

en: South Sudan
sv: Sydsudan

en: Southern Rhodesia
sv: Södra Rhodesia

en: Spain
sv: Spanien

en: Spanish Sahara
sv: Spanska Sahara

en: State of Israel
sv: Staten Israel

en: State of Kuwait
sv: Staten Kuwait

en: State of Qatar
sv: Staten Qatar

en: Sultanate of Oman
sv: Sultanatet Oman

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Swiss Confederation
sv: Schweiziska konfederationen

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
sv: Syriska arabrepubliken

en: Taiwan, Province of China
sv: Taiwan, provins i Kina

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tanzania, United Republic of
sv: Tanzania, förenade republiken

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
sv: Före detta jugoslaviska republiken Makedonien

en: Timor-Leste
sv: Östtimor

en: Togolese Republic
sv: Togolesiska republiken

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: US Miscellaneous Pacific Islands
sv: Diverse amerikanska stillahavsöar

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
sv: Sovjetunionen

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: Union of the Comoros
sv: Unionen Comorerna

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Förenade kungariket

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
sv: Förenade kungariket Storbritannien och Nordirland

en: United Mexican States
sv: Förenade mexikanska staterna

en: United Republic of Tanzania
sv: Förenade republiken Tanzania

en: United States
sv: USA

en: United States Minor Outlying Islands
sv: USA:s avlägsna mindre öar

en: United States of America
sv: Amerikas förenta stater

en: Upper Volta, Republic of
sv: Övre Volta, republiken

en: Vatican City State (Holy See)
sv: Vatikanstaten (Holy See)

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
sv: Venezuela, Bolivarianska republiken

en: Viet Nam
sv: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
sv: Vietnam, demokratiska republiken

en: Virgin Islands of the United States
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: Virgin Islands, British
sv: Jungfruöarna, brittiska

en: Virgin Islands, U.S.
sv: Jungfruöarna, amerikanska

en: Wake Island
sv: Wakeön

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis och Futuna

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
sv: Jemen, demokratiska, demokratiska folkrepubliken

en: Yemen, Yemen Arab Republic
sv: Jemen, arabrepubliken

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
sv: Jugoslavien, förenade socialistrepubliken

en: Zaire, Republic of
sv: Zaire, republiken

en: Åland Islands
sv: Åland
