iso_4217 - en to uk translation catalogue (273 entries)

en: Afghani
uk: Афгані

en: Albanian Old Lek
uk: Албанський старий лек

en: Algerian Dinar
uk: Алжирський динар

en: Andorran Franc
uk: Андоррський франк

en: Andorran Peseta
uk: Андоррська песета

en: Angola Kwanza Reajustado
uk: Ангольська кванза реюстадо

en: Angola New Kwanza
uk: Ангольська нова кванза

en: Angolan New Kwanza
uk: Ангольська нова кванза

en: Argentine Austral
uk: Аргентинський аустраль

en: Argentine Peso
uk: Аргентинське песо

en: Argentine peso ley
uk: Аргентинське песо лей

en: Argentine peso moneda nacional
uk: Аргентинська національна монета песо

en: Armenian Dram
uk: Вірменський драм

en: Aruban Guilder
uk: Гульден Аруби

en: Australian Dollar
uk: Австралійський долар

en: Austrian Schilling
uk: Австрійський шилінг

en: Azerbaijanian Manat
uk: Азербайджанський манат

en: Bahamian Dollar
uk: Багамський долар

en: Bahraini Dinar
uk: Бахрейнський динар

en: Baht
uk: Бат

en: Balboa
uk: Бальбоа

en: Barbados Dollar
uk: Барбадоський долар

en: Belarussian Rouble
uk: Білоруський рубль

en: Belarussian Ruble
uk: Білоруський рубль

en: Belgian Franc
uk: Бельгійський франк

en: Belgian Franc Convertible
uk: Бельгійський конвертований франк

en: Belgian Franc Financial
uk: Бельгійський фінансовий франк

en: Belize Dollar
uk: Белізький долар

en: Bermudian Dollar
uk: Бермудський долар

en: Bolivar Fuerte
uk: Болівар фуерте

en: Bolivian Peso
uk: Болівійське песо

en: Boliviano
uk: Болівіано

en: Bosnia and Herzegovina Dinar
uk: Динар Боснії та Герцеговини

en: Brazilian Cruzado
uk: Бразильське крузадо

en: Brazilian Cruzeiro
uk: Бразильське крузейро

en: Brazilian Cruzeiro Real
uk: Бразильське крузейро реал

en: Brazilian New Cruzado
uk: Бразильське нове крузадо

en: Brazilian Real
uk: Бразильський реал

en: Brunei Dollar
uk: Брунейський долар

en: Bulgarian Lev
uk: Болгарський лев

en: Bulgarian Lev A/52
uk: Болгарський лев до 99

en: Bulgarian Lev A/62
uk: Болгарський лев до 99

en: Bulgarian Lev A/99
uk: Болгарський лев до 99

en: Burundi Franc
uk: Бурундійський франк

en: CFA Franc BCEAO
uk: Франк КФА BCEAO

en: CFA Franc BEAC
uk: Франк КФА BEAC

en: CFP Franc
uk: Франк CFP

en: Canadian Dollar
uk: Канадський долар

en: Cape Verde Escudo
uk: Ескудо Кабо-Верде

en: Cayman Islands Dollar
uk: Долар Кайманових островів

en: Cedi
uk: Седі

en: Chilean Peso
uk: Чилійське песо

en: Chinese Peoples Bank Dollar
uk: Долар Народного банку Китаю

en: Code for testing purposes
uk: Код для тестування

en: Colombian Peso
uk: Колумбійське песо

en: Comoro Franc
uk: Коморський франк

en: Congolese Franc
uk: Конголезький франк

en: Convertible Marks
uk: Конвертовані марки

en: Cordoba Oro
uk: Золота кордова

en: Costa Rican Colon
uk: Костариканський колон

en: Croatian Dinar
uk: Хорватський динар

en: Croatian Kuna
uk: Хорватська куна

en: Cuban Peso
uk: Кубинське песо

en: Cyprus Pound
uk: Кіпрський фунт

en: Czech Koruna
uk: Чеська крона

en: Czechoslovak Koruna
uk: Чехословацька крона

en: Czechoslovak Krona A/53
uk: Чехословацька крона A/53

en: Dalasi
uk: Даласі

en: Danish Krone
uk: Данська крона

en: Denar
uk: Денар

en: Deutsche Mark
uk: Німецька марка

en: Djibouti Franc
uk: Франк Джибуті

en: Dobra
uk: Добра

en: Dominican Peso
uk: Домініканське песо

en: Dong
uk: Донг

en: East Caribbean Dollar
uk: Східно-карибський долар

en: East German Mark of the GDR
uk: Східнонімецька марка НДР

en: Ecuador Sucre
uk: Еквадорське сукре

en: Ecuador Unidad de Valor Constante UVC
uk: Стала одиниця вартості Еквадору (UVC)

en: Egyptian Pound
uk: Єгипетський фунт

en: El Salvador Colon
uk: Сальвадорський колон

en: Equatorial Guinea Ekwele
uk: Еквеле Екваторіальної Гвінеї

en: Ethiopian Birr
uk: Ефіопський бир

en: Euro
uk: Євро

en: European Composite Unit (EURCO)
uk: Європейська складена одиниця (EURCO)

en: European Currency Unit ECU
uk: Європейська валютна одиниця ECU

en: European Monetary Unit (E.M.U.-6)
uk: Європейська грошова одиниця (E.M.U.-6)

en: European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
uk: Європейська одиниця розрахунків 17 (E.U.A.-17)

en: European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
uk: Європейська одиниця розрахунків 9 (E.U.A.-9)

en: Falkland Islands Pound
uk: Фунт Фолклендських островів

en: Fiji Dollar
uk: Долар Фіджі

en: Finnish Markka
uk: Фінська марка

en: Forint
uk: Форинт

en: French Franc
uk: Французький франк

en: Georgian Coupon
uk: Грузинський купон

en: Ghana Cedi
uk: Ганське седі

en: Gibraltar Pound
uk: Гібралтарський фунт

en: Gold
uk: Золото

en: Gold-Franc
uk: Золотий франк

en: Gourde
uk: Гурд

en: Greek Drachma
uk: Грецька драхма

en: Guarani
uk: Гуарані

en: Guinea Escudo
uk: Гвінейське ескудо

en: Guinea Franc
uk: Гвінейський франк

en: Guinea Syli
uk: Гвінейське силі

en: Guinea-Bissau Peso
uk: Песо Гвінеї-Бісау

en: Guyana Dollar
uk: Гайянський долар

en: Hong Kong Dollar
uk: Гонконгський долар

en: Hryvnia
uk: Гривня

en: Iceland Krona
uk: Ісландська крона

en: Iceland Old Krona
uk: Ісландська стара крона

en: Indian Rupee
uk: Індійська рупія

en: Iranian Rial
uk: Іранський ріал

en: Iraqi Dinar
uk: Іракський динар

en: Irish Pound
uk: ірландський фунт

en: Israeli Old Shekel
uk: Ізраїльський старий шекель

en: Israeli Pound
uk: Ізраїльський фунт

en: Italian Lira
uk: Італійська ліра

en: Jamaican Dollar
uk: Ямайський долар

en: Jordanian Dinar
uk: Йорданський динар

en: Kenyan Shilling
uk: Кенійський шилінг

en: Kina
uk: Кіна

en: Kip
uk: Кіп

en: Kroon
uk: Крона

en: Kuwaiti Dinar
uk: Кувейтський динар

en: Kwacha
uk: Квача

en: Kwanza
uk: Кванза

en: Kyat
uk: К’ят

en: Lao kip
uk: Лаоський кіп

en: Lari
uk: Ларі

en: Latvian Lats
uk: Латвійський лат

en: Latvian Ruble
uk: Латвійський рубль

en: Lebanese Pound
uk: Ліванський фунт

en: Lek
uk: Лек

en: Lempira
uk: Лемпіра

en: Leone
uk: Леоне

en: Lesotho Maloti
uk: Малоті Лесото

en: Liberian Dollar
uk: Ліберійський долар

en: Libyan Dinar
uk: Лівійський динар

en: Lilangeni
uk: Лілангені

en: Lithuanian Litas
uk: Литовський лит

en: Lithuanian Talonas
uk: Литовські талонаси

en: Loti
uk: Лоті

en: Luxembourg Convertible Franc
uk: Люксембурзький конвертований франк

en: Luxembourg Financial Franc
uk: Люксембурзький фінансовий франк

en: Luxembourg Franc
uk: Люксембурзький франк

en: Malagasy Ariary
uk: Малагасійське аріарі

en: Malagasy Franc
uk: Малагасійський франк

en: Malaysian Ringgit
uk: Малайзійський рінгіт

en: Maldive Rupee
uk: Мальдівська рупія

en: Mali Franc
uk: Малійський франк

en: Maltese Lira
uk: Мальтійська ліра

en: Maltese Pound
uk: Мальтійський фунт

en: Manat
uk: Манат

en: Mauritius Rupee
uk: Маврикійська рупія

en: Metical
uk: Метикал

en: Mexican Peso
uk: Мексиканське песо

en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
uk: Мексиканський Unidad de Inversion (UDI)

en: Moldovan Leu
uk: Молдовський лей

en: Moroccan Dirham
uk: Марокканський дірхам

en: Mozambique Escudo
uk: Екскудо Мозамібіку

en: Mozambique Metical
uk: Метікал Мозамбіку

en: Naira
uk: Найра

en: Nakfa
uk: Накфа

en: Namibia Dollar
uk: Долар Намібії

en: Nepalese Rupee
uk: Непальська рупія

en: Netherlands Antillian Guilder
uk: Гульден Нідерландських Антильських Островів

en: Netherlands Guilder
uk: Нідерландський гульден

en: New Israeli Sheqel
uk: Новий ізраїльський шекель

en: New Leu
uk: Нова лея

en: New Taiwan Dollar
uk: Новий тайванський долар

en: New Turkish Lira
uk: Нова турецька ліра

en: New Zaire
uk: Новий заїр

en: New Zealand Dollar
uk: Новозеландський долар

en: Ngultrum
uk: Нгультрум

en: Nicaraguan Cordoba
uk: Нікарагуанська кордоба

en: No currency
uk: Немає валюти

en: North Korean Won
uk: Північнокорейський вона

en: Norwegian Krone
uk: Норвезька крона

en: Nuevo Sol
uk: Новий соль

en: Old Uruguayan Peso
uk: Старе уругвайське песо

en: Ouguiya
uk: Угія

en: Pa'anga
uk: Паанга

en: Pakistan Rupee
uk: Пакистанська рупія

en: Palladium
uk: Паладій

en: Pataca
uk: Патака

en: Peruvian Inti
uk: Перуанський інті

en: Peruvian Sol
uk: Перуанський соль

en: Peso Argentino
uk: Аргентинське песо

en: Peso Uruguayo
uk: Уругвайське песо

en: Philippine Peso
uk: Філіппінське песо

en: Platinum
uk: Платина

en: Polish Złoty
uk: Польський злотий

en: Portuguese Escudo
uk: Португальське ескудо

en: Pound Sterling
uk: Фунт стерлінгів

en: Pula
uk: Пула

en: Qatari Rial
uk: Катарський ріал

en: Quetzal
uk: Кецаль

en: RINET Funds Code
uk: код мережі страхування та перестрахування (RINET)

en: Rand
uk: Ранд

en: Rhodesian Dollar
uk: Родезійський долар

en: Rial Omani
uk: Оманський ріал

en: Riel
uk: Ріель

en: Romanian Leu A/52
uk: Румунська лея до 2005

en: Romanian Old Leu
uk: Румунська стара лея

en: Rufiyaa
uk: Руфія

en: Rupiah
uk: Рупія

en: Russian Rouble
uk: Російський рубль

en: Russian Ruble
uk: Російський рубель

en: Rwanda Franc
uk: Франк Руанди

en: Saint Helena Pound
uk: Фунт острова Святої Єлени

en: Saudi Riyal
uk: Саудівський ріал

en: Serbian Dinar
uk: Сербський динар

en: Seychelles Rupee
uk: Сейшельська рупія

en: Silver
uk: Срібло

en: Singapore Dollar
uk: Сингапурський долар

en: Slovak Koruna
uk: Словацька крона

en: Slovenian Tolar
uk: Словенський толар

en: Solomon Islands Dollar
uk: Долар Соломонових островів

en: Som
uk: Сом

en: Somali Shilling
uk: Сомалійський шилінг

en: Somoni
uk: Сомоні

en: South African Financial Rand
uk: Південноафриканський фінансовий ранд

en: Spanish Peseta
uk: Іспанська песета

en: Spanish Peseta ('A' Account)
uk: Іспанська песета ('A' Account)

en: Spanish Peseta (convertible)
uk: Іспанська песета (конвертована)

en: Special Drawing Rights
uk: Спеціальні права запозичення

en: Sri Lanka Rupee
uk: Рупія Шрі-Ланки

en: Sudanese Pound
uk: Суданський фунт

en: Surinam Dollar
uk: Суринамський долар

en: Suriname Guilder
uk: Суринамський гульден

en: Swedish Krona
uk: Шведська крона

en: Swiss Franc
uk: Швейцарський франк

en: Syrian Pound
uk: Сирійський фунт

en: Tajik Rouble
uk: Таджицький рубль

en: Taka
uk: Така

en: Tala
uk: Тала

en: Tanzanian Shilling
uk: Танзанійський шилінг

en: Tenge
uk: Тенге

en: Timor Escudo
uk: Тиморське ескудо

en: Trinidad and Tobago Dollar
uk: Долар Тринідаду та Тобаго

en: Tugrik
uk: Тугрик

en: Tunisian Dinar
uk: Туніський динар

en: Turkish Lira
uk: Турецька ліра

en: UAE Dirham
uk: Дірхам (ОАЕ)

en: UIC-Franc
uk: Франк UIC

en: US Dollar
uk: Долар США

en: US Dollar (Next day)
uk: Долар США (наступний день)

en: US Dollar (Same day)
uk: Долар США (в той самий день)

en: USSR Rouble
uk: Рубль СРСР

en: Uganda Old Schilling
uk: Угандійський старий шилінг

en: Uganda Schilling
uk: Угандійський шилінг

en: Uganda Shilling
uk: Шилінг Уганди

en: Ukrainian Karbovanet
uk: Український карбованець

en: Unidades de fomento
uk: Одиниця обліку

en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas
uk: Індексовані одиниці уругвайського песо

en: Uruguayan Peso
uk: Уругвайське песо

en: Uzbekistan Sum
uk: Узбецький сум

en: Vatu
uk: Вату

en: Venezuela Bolívar
uk: Венесуельський болівар

en: Viet Nam Old Dong
uk: В’єтнамський старий донг

en: WIR Euro
uk: WIR-євро

en: WIR Franc
uk: WIR-франк

en: Won
uk: Вона

en: Yemeni Dinar
uk: Єменський динар

en: Yemeni Rial
uk: Єменський ріал

en: Yen
uk: Єна

en: Yuan Renminbi
uk: Китайський юань

en: Yugoslavian Dinar
uk: Югославський динар

en: Zaire
uk: Заїр

en: Zambian Kwacha
uk: Замбійська квача

en: Zimbabwe Dollar
uk: Долар Зімбабве

en: Zloty
uk: Злотий
